Jak zwiększyć szanse na ciążę podczas starań?

Proszę o poradę, mam 28 lat i zaczęliśmy z mężem starania o dziecko. Próbowaliśmy dopiero raz i niestety nie udało się. Zdaję sobie z tego sprawę, że może nie udać się od razu, ale już się zastanawiam co mogło pójść nie tak. Nie palimy, alkohol w ograniczonych ilościach, w miarę zdrowo jemy, moja ginekolog mówi, że wszystko ok, antykoncepcję odstawiłam ponad pół roku temu. Czy to prawda, że najlepiej kochać się co 2, 3 dni i po stosunku nie wstawać od razu do wc? Jak zwiększyć nasze szanse?

Lek. Marta Gryszkiewicz

To co Pani napisała jest prawdą. Sugeruję także nie nakręcać się psychicznie, że coś jest nie tak - bo stres niestety może wpływać na niepowodzenia. Nie od pierwszego niezabezpieczonego stosunku zachodzi się w ciążę. Spokojnie. Ewentualne badanie zaburzeń płodności podejmuje się nie wcześniej niż po roku bezowocnych starań. Warto więc się za wczasu nie stresować, bo nie ma ku temu podstaw.