W które dni można zajść w ciążę?

Witam,
od 5 miesięcy staramy się z mężem o dziecko, ale do tej pory bez żadnych efektów. Mam 26 lat. Mój cykl trwa 28 dni, a długość okresu to 5-6 dni.
Bardzo proszę o wskazanie mi dokładnych dni płodnych, bo już sama nie wiem, czy je dobrze obliczam. W które dni najlepiej zajść w ciążę? Czy 2 dni po skończonym okresie można?
Proszę o odpowiedź.
Dziękuję

Lek. Karolina Dębska

Witam!
Zajście w ciążę jest możliwe przy każdym stosunku bez zabezpieczenia, niezależnie od dnia cyklu. Teoretycznie największe szanse na zajście w ciążę według starych podręczników są przy współżyciu od 7 do 16 dnia cyklu.
Jednak najnowsze badania dowodzą, że najwięcej par zachodzi w ciążę przy regularnym, ale nie codziennym, współżyciu, bez względu na dzień cyklu. Codzienny wytrysk zmniejsza jakość spermy.
Przyjmuje się obecnie, że duże znaczenie dla płodności ma zdrowy tryb życia. Zaliczają się do niego:
- zdrowa dieta obojga partnerów
- umiarkowana aktywność fizyczna
- zmniejszenie ilości stresów i długości czasu pracy
- utrzymanie prawidłowej wagi (otyłość źle wpływa na płodność)
- niepalenie papierosów i unikanie alkoholu itp.
Jeżeli po ponad roku starania się o dziecko, nie uda się Pani zajść w ciążę, proszę udać się do poradni leczenia niepłodności. Proszę z tym nie zwlekać, gdyż jak wiadomo płodność kobiety zmniejsza się wraz z wiekiem. Zwłaszcza gdy przekroczy się 30-35 rok życia.
Pozdrawiam