Jak żyć przy lekceważeniu mnie przez innych?

Witam. Od dłuższego czasu a we ercz można uznać ze od dziecka jestem lekcewarzona przez innych uważają mnie za osobę głupia, bezwartościową, nie mająca nic do powiedzenia.A jak ma i chce cos zrobić to zrobię źle. Juz brak mi siły walczy z tymi"wiatrakami". Jestem na terapii i ciągle starym się cos zmienić,ale nie potrafię. Jestem młoda wyksztalconą osoba kim jeszcze mam zostać aby ludzie mnie szanowali. Jest mi przykro i cierpie z tego powodu.Pozdrawiam

Lek. Katarzyna Szymczak

Sugerowałabym zmienić otoczenie, być może przebywa Pani w towarzystwie niewłaściwych osób i to w nich tkwi problem, radziłabym także skonsultować się z lekarzem pscyhiatrą

Lek. Tomasz Budlewski

Proponuję udać się do psychologa. Odpowiednia terapia pozwoli unikać takiego samopoczucia.

Jeśli takie odczucia i sytuacje towarzyszą Pani od dzieciństwa, to z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że wpłynęło to na sposób w jaki postrzega Pani świat i rzeczywistość, warto udać się do psychologa aby nauczyć się w jaki sposób radzić sobie z takimi myślami, weryfikować kiedy lekceważenie jest faktem a kiedy tylko zniekształceniem poznawczym. Uwolnienie się od takiego przeświadczenia z pewnością pomoże Pani poczuć się spokojniej, swobodniej i szczęśliwiej a Pani życie nie będzie musiało koncentrować się wokół potrzeby "udowodnienia światu" że zasługuje Pani na uwagę i szacunek.

Witam,
to ważne, że jest Pani w terapii. Jest to najlepsza droga i nadzieja na inną przyszłość. Dzięki pracy z psychoterapeutą będzie Pani mogła zrozumieć swój sposób postrzegania świata i znaleźć przyczyny, dla których pozwala Pani na lekceważenie swoich myśli, potrzeb i pragnień. Rozumiem, że na razie nie widzi Pani efektów swojej pracy i czuje się w związku z tym bezradna. Zachęcam do porozmawiania o tym na najbliższej sesji. Dodatkowo może Pani wziąć udział w trningu asertywności, dzięki któremu łatwiej będzie Pani stawiać granice i dbac o siebie.
Pozdrawiam i życzę powodzenia