Jaką maść mogę zastosować na blizny po oparzeniu?

Witam. 3 tygodnie temu doznałam oparzenia wrzątkiem 1 i 2 stopnia wewnętrznej strony ud. Stosowałam masc argosulfan i balsam peruwiański. Jaka masc zastosować na miejsca gdzie rany się zagoiły a pozostały blizny?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Blizny po oparzeniach, nawet jeśli znajdują się w częściach ciała, które można zakryć, z pewnością obniżają komfort życia. Aby zmniejszyć widoczność blizn, można zastosować maści i preparaty apteczne. Popularne i chwalone za skuteczność są maści na bazie silikonu lub plastry silikonowe. Poleca się również stosowanie maści na bazie heparyny, wyciągu z cebuli oraz alantoiny.

Ważne przy tym, by wszelkie preparaty stosować systematycznie, nie zapominając o regularnym nawilżaniu zmienionych miejsc (np. aloesem) oraz nakładaniu na nie filtra przeciwsłonecznego – jeśli blizny będą odsłonięte.

Istnieją również domowe sposoby na zmniejszenie widoczności blizn. Zalicza się do nich stosowanie olejków eterycznych, a przede wszystkim olejku różanego oraz lawendowego, przykładanie miodu czy przecieranie naparem z nagietka bądź sokiem z cytryny (osoby o skórze wrażliwej muszą sprawdzić wcześniej na małym obszarze, czy sok nie będzie podrażniał skóry). Ze względu na obecność kwasów tłuszczowych oraz przeciwutleniaczy, zaleca się również smarowanie miejsc z bliznami olejem kokosowym. Można również wcierać płyn kapsułek z witaminami A i E, które przyśpieszają regenerację. Co prawda metody te nie sprawią, że blizny całkowicie znikną, ale mogą przyczynić się do tego, że będą mniej widoczne.

Aby pozbyć się blizn, można też udać się na zabiegi medycyny estetycznej jak: peelingi mechaniczne, laserowe usuwanie blizn, zastrzyki z kwasu hialuronowego, mezoterapia igłowa.

Aby dowiedzieć się więcej na temat blizn, zachęcamy do lektury artykułów:

https://portal.abczdrowie.pl/masc-na-blizny-rodzaje-blizn-jak-dbac-o-blizny-jaka-wybrac

https://uroda.abczdrowie.pl/blizny

https://uroda.abczdrowie.pl/blizny-po-oparzeniach-sa-na-to-sposoby

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.