Jaka terapia dla dziecka będzie najlepsza?

Dzien dobry , jaki nurt psychoterapii wybrac dla 15 latki z objawiami zachowan kompulsywno obsesyjnych, lęki, zaburzenie odzywiania, nadmierna krytyka samej siebie, i duzo spraw wewnetrznych ktore ma nie przepracowane. Prosze o pomoc dziekuje!!
KOBIETA, 35 LAT 10 miesięcy temu

Witam Panią,

Tak naprawdę, wszystkie nurty psychoterapeutyczne zajmują się

tego rodzaju problemami.

Terapia powinna być zindywidualizowana, to znaczy dostosowana

do problemu, potrzeb i możliwości psychofizycznych pacjenta.

Żeby skutecznie pomóc Pani córce, należy przyjrzeć się różnym

sytuacjom i wydarzeniom na przestrzeni jej życia, które doprowadziły

do opisanych zaburzeń, dotrzeć do źródła problemu,

rozpoznać przyczynę jej lęków oraz przyczynę psychicznych

uwarunkowań związanych z deficytem samoakceptacji i poczucia własnej

wartości i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.

Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne należą do grupy zaburzeń

lękowych, tzw. „błędnego koła”.

Również towarzyszące jej obsesyjne myśli nasycone są bardzo wysokim

poziomem lęku.

Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne nie tylko komplikują i dezorganizują życie,

ale też przynoszą poczucie niepewności i zagubienia, hamują aktywność

społeczną i utrudniają normalne funkcjonowanie w społeczeństwie,

zabierając tym samym całą radość życia.

Zaburzeniom tym często towarzyszy silny lęk, rozdrażnienie, napięcie psychiczne

i nieumiejętność odpoczywania.

Natrętne myśli jeszcze bardziej wzmagają napięcie, niepokój, lęk i cierpienie.

Poza tym nieadekwatna samoocena, i brak wiary w swoje możliwości,

negatywnie wpływają na wszystkie obszary jej funkcjonowania i sprawiają,

że nie potrafi cieszyć się życiem.

W ten sposób, zamiast realizować swoje marzenia, córka tworzy w umyśle

wypaczony obraz samej siebie, co pogłębia jedynie niską samoocenę

i poczucie przygnębienia.

Lęk przed oceną i OCD mogą prowadzić do wycofania się z aktywności

społecznej a nawet do izolacji społecznej.

Ważne, żeby Pani córka zdecydowała się na podjęcie odpowiedniej

terapii i systematycznie w niej uczestniczyła, bowiem skuteczność

psychoterapii zależy nie tyle od nurtu, w jakim pracuje terapeuta,

ile od systematyczności i zaangażowania osoby zainteresowanej

oraz od umiejętności terapeuty.

Zachęcam córkę do podjęcia właściwej psychoterapii, która naprowadza

na zmianę powstałych uwarunkowań, w wyniku czego zostanie

wypracowane właściwe reagowanie i zachowanie, a córka wzmocni

poczucie własnej wartości oraz odzyska równowagę wewnętrzną,

umiejętność kontrolowania własnego życia i radość życia.

Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,

to zapraszam do kontaktu.

Istnieje możliwość konsultacji online,

np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,

psycholog,

e-mail: psycholog24x@gmail.com

tel. 505 075 298,

https://psycholog24online.pl/