Jaki może być powód zaburzeń miesiączkowania przy braniu tabletek?

Witam!
Od trzech miesięcy biorę tabletki antykoncepcyjne, wcześniej przez chyba dwa albo trzy miesiące zażywałam tabletki dla matek karmiących i wyjątkowo kończąc opakowanie, nie dostałam miesiączki, pojawiło się jedynie skąpe, nawet bardzo skąpe plamienie.
Zastanawiam się co może być przyczyną. Fakt raz zdarzyło mi się wziąć tabletkę powyżej dwunastogodzinnej przerwy, ale było to w poprzednim opakowaniu i wtedy okres dostałam normalnie. Test ciążowy robiłam, wyszedł negatywnie. Zastanawiam się czy istnieje możliwość ciąży, szczególnie, że w czasie poprzedniej ciąży test ciążowy wyszedł pozytywny dopiero po 8 tygodniach. Sama już nie wiem czy bóle brzucha i nudności nie są skutkami wybujałej wyobraźni.
Proszę o poradę.
KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Podczas stosowania tego rodzaju antykoncepcji mogą wystąpić działania niepożądane w postaci krwawień międzymiesiączkowych, skąpych menstruacji a nawet zupełnego braku miesiączki. Nie należy się więc tym przejmować. Jeżeli jednak opóźnienie w przyjęciu tabletki było większe niż 3 godziny, skuteczność antykoncepcyjna mogła się nieco zmniejszyć. Ponieważ po tym opóźnieniu pojawiła się miesiączka, ciążę można raczej wykluczyć.

Z opisu zrozumiałam, że od 3 miesięcy przyjmuje Pani dwuskładnikową antykoncepcję hormonalną. Jeżeli krwawienia między opakowaniami się pojawiają jest to dowód na to, że do ciąży nie doszło. Natomiast bóle brzucha i nudności są raczej działaniami niepożądanymi stosowanych leków. Jeżeli jednak miesiączki nie występują, proponuję wykonać oznaczenie stężenia hCG w laboratorium (metoda znacznie bardziej wiarygodna niż domowe testy ciążowe).