Jakie badania wykonać aby zdiagnozować RZS?

Czy pierwszym krokiem do zdiagnozowania RZS są badania krwi? Czy mogę wykonać pakiet badań krwi i później z wynikami udać się do specjalisty? Od jakiegoś czasu bardzo bolą mnie nadgarstki u obu rąk czasem nawet przy naciskaniu klamki czy otwieraniu okna. Boli mnie kark, często bol nasila się wraz z nadejsciem mrozów, czasem po przebudzeniu czuję ból bioder - taki strasznie denerwujący. Ostatnio bolą mnie także plecy, ogólnie jestem zmęczona, popołudniami odczuwam nasiloną senność, przez ostatni tydzień często mam uczucie suchych oczu. Ostatnio nie ma dnia, żebym wstała i stwierdziła że nic mnie nie boli. Na RZS choruje mój tata, nie wiem czy to ma jakieś znaczenie, ja mam ponad 30 lat.
KOBIETA, 32 LAT 6 miesięcy temu

Dzień dobry.

Warto wykonać diagnostykę przed udaniem się do specjalisty reumatologa który oceni wyniki z objawami klinicznymi i zdecyduje o pogłębienie diagnostyki obrazową np TK lub MR.

Opisane objawy mogą wskazywać na inne schorzenia, oprócz panelu reumatologicznego wykonać glukoza, vit D, cholesterol, magnez, ALAT, potas, sód, morfologia z rozmazem, kreatynina, kwas moczowy.

Pozdrawiam

Mariusz Bek

Naturopata

Dietetyk