Jakie leczenie powinnam podjąć?

Kobieta lat 51. OBJAWY: promieniowanie (szczególnie z lewej strony) w pachwinie, od pośladków w dół ud do kolan; ciągnący ból - jak gdyby nitki, nasilający się szczególnie w nocy lub podczas wstawania z krzesła, łóżka, itp.; podczas chodzenia z różną częstotliwością uczucie sztywnienia i bólu od kolan do bioder - wtedy koniecznie muszę usiąść choćby na moment i wyprostować nogi w kolanie i następuje uczucie lekkości, sztywnienie mija; uczucie zimnych stóp, lewa stopa do połowy łydki: objawy zdrętwienia, mrowienia, uczucie nie swoich nóg. Poruszam się o kuli. PRZYJMOWANE LEKI: M***, N***, doraźnie Ketonal. I fizykoterapia. OPIS BADANIA: Badanie MR kr. lędź. wykonano w sekwencjach TSE/T1, TSE/T2, STIR w płaszcz. strzałkowych, TSE/T2 w płaszcz. poprzecznych. Na poziomie L5-S1 przepuklina tylna o 4mm zwężająca światło k. kręgowego i otwory międzykręgowe; średnica światła k. kręgowego na tym poziomie-13mm. Na poziomie L4-S1 przepuklina tylna centralno-lewoboczna o 4mm zwężająca światło k. kręgowego(śr. 9mm)i otwory międzykręgowe. Dużego stopnia obniżenie wys. tych krążków międzykręgowych. Na poziomie L3-L4 przepuklina tylna o ok 6mm zwężająca światło k. kręgowego (śr. 8mm)i otwory międzykręgowe. Cechy dehydratacji tego krążka międzykręgowego. Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze tylnych krawędzi opisywanych trzonów kręgów; zmiany zwyrodnieniowe szpiku kostnego wzdłuż blaszek granicznych trzonów S1, L5, L4. Zniesienie fizjologicznej lordozy lędźwiowej.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

objawy, o których Pani pisze, są zgodne z wynikiem badania rezonansu magnetycznego. Ucisk na korzenie nerwowe, w związku z zaawnasowanymi zmianami w kręgosłupie, prowadzącymi do zwężenia kanału kręgowego, powodować może np. drętwienia i ból promieniujący do pachwin. Uczucie zimna może wiązać się z zbaurzeniami krążenia. Leczenie, które Pani stosuje jest leczeniem objawowym. Pomocna mogłaby okazać się rehabilitacja, a nawet postępowanie operacyjne, jeżeli lekarz neurochirurg zakwalifikowałby Panią do zabiegu. Proponowałabym, aby udała sie Pani z wynikiem badania do lekarza neurochirurga, który po zbadaniu Pani i analizie historii choroby, zaleci dalsze postępowanie.