Jakie zapotrzebowanie kcal będzie dla mnie najlepsze?

Witam jestem kobieta mam 28 lat, 170cm wzrostu, waga 60kg. Stosowałam dietę 1800 kcal, ale nie przynosi efektu. Zmniejszyłam ilość kalorii do 1500 kcal. Czy to dobrze? nie spowolni mi metabolizm? cały czas jestem na diecie chcę zrzucić chociąż 3kg. Jestem juz zmęczona tymi dietami, liczeniem kalorii. Pomóżcie...czy jedzenie samych białkowych produktów na kolację np jogurt naturalny jest zdrowe?Prowadzę gospodarstwo rolne oraz zajmuje się rocznym dzieckiem

Witam,
Pani BMI wynosi 20,7, czyli jak najbardziej w normie.
Czy nie jest przypadkiem tak, że problemem jest bardziej rzeźba sylwetki niż sama masa ciała? Na podstawie informacji, które Pani podała sądzę, że dieta odchudzająca nie jest tutaj potrzebna.
1800 kcal dla kobiety o Pani wymiarach, mało aktywnej fizycznie jest często wystarczające dla pokrycia zapotrzebowania energetycznego. Stąd brak efektów diety. Być może obniżone zapotrzebowanie energetyczne jest wynikiem stosowania wielu diet i obniżonego metabolizmu. Zapotrzebowanie energetyczne najlepiej jest określać po przeprowadzeniu analizy składu ciała i mając informacje o aktywności fizycznej.
Zalecałabym przede wszystkim zdrowe odżywianie i regularną aktywność fizyczną (4-5 razy w tygodniu po minimum 30 minut), dzięki czemu wyrzeźbi Pani sylwetkę i być może przy okazji zrzuci Pani 2-3 kg.
Jeśli pomimo wszystko chce Pani zrzucić 3 kg poprzez dietę, dieta 1500 będzie w porządku. Powinna tracić Pani 1 kg na 2-3 tygodnie. Czyli zrzucenie 3 kg zajmie Pani ok. 2 miesięcy. Należy pamiętać aby dieta była dobrze zbilansowana, najlepiej udać się do doświadczonego dietetyka, który rozpisze indywidualny jadłospis. Aby uniknąć efektu jojo należy stopniowo podwyższać kaloryczności diety, aż do diety normokalorycznej.
Nie zalecam diety wysokobiałkowej. Główne posiłki powinny być zbilansowane - należy pamiętać o węglowodanach złożonych (razowe pieczywo, kasze), białkach (chude mięso, ryby, jaja, nabiał) i dobrym tłuszczu (oleje roślinne wysokiej jakości), a także o warzywach lub owocach.
Pozdrawiam i życzę powodzenia

Witam, odpowiednia dieta w tej chwili to 1700 kcal, potem ze wzrostem prac w Pani gospodarstwie kaloryczność może ulec zmianie.Dieta powinna zawierać głównie węglowodany złożone, białko i tłuszcze.Same białkowe produkty nie są najlepszym pomysłem, raczej z połączeniem z węglowodanami np.omlet z płatkami owsianymi.Dieta 1500 kcal to za mało, zamiast tkanki tłuszczowej mogą lecieć mięśnie.W razie pytań służę pomocą.Pozdrawiam Anna Jachna

Witam. Pani Bmi jest w normie.Zalecałabym przede wszystkim zdrowe odżywianie 4-5 posiłków dziennie, regularną aktywność fizyczną.Jak już zostało wspomniane przy diecie 1500 kalorii powinna Pani rzucić 1 kg na 2-3 tygodnie.Aby uniknąć efektu jojo ważne jest aby stopniowo podwyższać kaloryczności diety, aż do diety normokalorycznej. Również nie zalecam diety wysokobiałkowej. Dieta powinna zawierać węglowodany złożone, białko i tłuszcze. pozdrawiam

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Najlepiej gdyby Pani zrobiła profesjonalną analizę składu ciała i wg ilośći tkanki tłuszczowej i mięśniowej wyliczyć kaloryczność diety dla Pani. Pozdrawiam