Jestem drażliwy, wpadam w gniew i mam kłopoty z koncentracją. Co zrobić?

Witam, mam 13 lat. Jestem płci męskiej i od dłuższego czasu widzę u siebie dziwne objawy, m.in.: cały czas chce mi się spać, chodziaż nie mogę zasnąć; gorsza koncentracja - czasami w ogóle nie mogę się skupić na jakiejś czynności; zimny pot - siedzę i nagle wylewa mnie pot; jestem drażliwy, wpadam w gniew, jak mnie najdzie, to ryczę; nie mam ochoty na spotykanie się z kumplami; jest mi wszystko obojętne. Nie wiem co robić, nie wiem, jak to powiedzieć rodzicom. Proszę o pomoc.

Witam serdecznie!

Chciałabym Cię przede wszystkim uspokoić - pradopodobnie rozpoczął się u Ciebie intensywny okres dojrzewania. To czas, w którym następują bardzo duże zmiany w organizmie, może dochodzić do poważnych wahań poziomu hormonów, co może objawiać się w postaci zmian nastroju, wspomnianej przez Ciebie drażliwości czy też nagłych reakcji fizjologicznych, takich jak pocenie się. Jest to zupełnie naturalne w Twoim wieku.

Możesz bez skrępowania opowiedzieć o wszystkim rodzicom, oni również przechodzili ten okres, być może bardzo podobnie do Ciebie. Oczywiście, kiedy już opowiesz o tym rodzicom, na wszelki wypadek poproś, aby zapisali Cię do lekarza endokrynologa, aby można było ocenić u Ciebie poziom hormonów i sprawdzić, czy faktycznie wszystko jest w porządku. Nie obawiaj się takiej rozmowy z rodzicami, na pewno chcą dla Ciebie jak najlepiej, a jeśli będziesz otwarcie mówił o tym, co Cię trapi, możesz zyskać ich wsparcie.

Pozdrawiam ciepło!