Kiedy mam dni płodne a kiedy nie?

Witam. Staramy się z mężem o dziecko jednak mam nieregularny cykl. Obserwuje go od 8 miesięcy. I tak po kolei aż do lutego b.r trwał 24, 30, 28, 29, 27,30, 29 a ostatni 25 dni. Nie wiem kiedy mam dni płodne, ponieważ nie zaobserwowałam u siebie żadnego kłucia w jajnikach, ani też przeźroczystego śluzu wskazującego na dni płodne. Czy ja nie mam owulacji? Jak mam ustalić ile trwa mój cykl? Kochaliśmy się z mężem 13 oraz 17 lutego. Po wyliczeniu średniej długości cyklu ze wszystkich cykli, wychodzi, że mój cykl trwa 29 dni w związku z czym 17 trafiliśmy na mój najbardziej płodny dzień. Czy mam rację czy się mylę? Jak to policzyć? Czy jest szansa, że mogłam zajść w ciążę? Dzisiaj mam 29 dzień cyklu jednak okresu nadal nie mam i znowu mam nadzieję na ciążę chociaż jak widać czasem mój cykl trwa też 30 dni. Bardzo pragniemy dzidziusia, jednak na razie nie chcę robić testu, aby kolejny raz się nie rozczarować. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Aby orientacyjnie określić dni płodne należy zastosować następującą metodę. Od najkrótszego dnia cyklu odjąć 20 czyli w Pani przypadku 24-20=4. Natomiast od najdłuższego odjąć 11 czyli w Pani przypadku 30-11=19. Zatem dni płodne przypadają pomiędzy 4 a 19 dniem cyklu. Owulacja pojawia się zazwyczaj 14 dni (plus/minus 1-2 dni) przed miesiączką. Jeżeli nie udaje się  Pani ustalenie dni płodnych na podstawie śluzu to może spróbuje Pani metody termicznej.
Pozdrawiam