Kiedy nakleić pierwszy plaster Evra?

Dzień dobry, mam bardzo nieregularny okres 60-80 dni zostały mi przepisane plastry evra jednak nie dopytałam kiedy mam nakleić plaster czy w 1 dniu kolejnej miesiączki i muszę czekać te 30 dni albo więcej czy mogę nakleić plaster w dowolnym dniu cyklu.
KOBIETA, 22 LAT 10 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

plastry są formą hormonalnej antykoncepcji. Dlatego też schemat ich stosowania jest bardzo podobny, a nawet taki sam, jak tabletek hormonalnych. Jedyną różnicą jest to, że plaster przykleja się jednorazowo na cały cykl, natomiast tabletki trzeba przyjmować regularnie każdego dnia i o stałej porze. Pisze Pani, że nie do końca wie, jak ma rozpocząć korzystanie z plastrów.

Wydaje się, że najlepiej będzie zapoznać się z ulotką producenta. Najpewniej należy przykleić pierwszy w dniu rozpoczęcia kolejnej miesiączki. W pytaniu jednak jest informacja, że cykle są bardzo długie i nieregularne dlatego z pewnością istnieją odstępstwa od tej zasady. Niemniej jednak konieczna będzie konsultacja z lekarzem ginekologiem, aby on zalecił odpowiedni moment na przyklejenie tego plastra. Nie można wykluczyć, że jeszcze przed jego założeniem trzeba będzie wykonać badania poziomu hormonów płciowych albo USG, by uwidocznić endometrium, co pozwoli na określenie obecnej fazy cyklu. Zachęcamy zatem do obserwacji organizmu oraz ewentualnego podjęcia kontaktu z lekarzem, jeżeli obecny cykl znów będzie się mocno przedłużał. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/plaster-antykoncepcyjny

https://portal.abczdrowie.pl/plastry-evra-dzialanie-skutecznosc-opinie-i-cena

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-przeciwwskazania

https://portal.abczdrowie.pl/pierwsza-wizyta-ginekologiczna-przed-antykoncepcja

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.