Czy moja ochrona plastrem Evra została zachowana?

Witam stosuje evra od 2 lat 15 .11 powinnam przykleić 3 plaster ale myślałam że to koniec opakowania i ściągnęłam całkiem .dostałam niewielkie plamienie a w niedzielę jak znalazłam plaster nakleilam o zaczęłam nowy cykl 1.12 współczułam czy byłam chroniona ewentualne kiedy mogę zrobić test żeby wykluczyć ciążę
KOBIETA, 35 LAT 5 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

plastry antykoncepcyjne działają w podobny sposób, jak tabletki.

W sytuacji, którą Pani opisuje, przerwa była nieco dłuższa. Plamienie pojawiło się, ale plaster nie został naklejony w odpowiednim terminie. Ponadto współżyła Pani bez dodatkowego zabezpieczenia.

Wydaje się, że w tej sytuacji ryzyko zapłodnienia jednak istnieje. Co prawda przykleiła Pani nowy plaster, ale nastąpiło to jednak z kilkudniowym poślizgiem. Z tego względu nie można uważać, że antykoncepcja w postaci plastra Evra jest pełna. Trzeba na pewno, będzie organizm obserwować, do czasu spodziewanego krwawienia z odstawienia. Ponadto możliwe jest także krwawienie w czasie, kiedy plaster będzie przyklejony. Będzie to wynikało z zaburzeń, które powstały na skutek zmiany terminu przyklejenia plastra. Ponadto, jeśli plamienie nie wystąpi, a pojawią się objawy ciąży takie jak: mdłości, bóle podbrzusza, rozdrażnienie, zmęczenie czy tkliwość piersi, to konieczne będzie niezwłoczne wykonanie testu ciążowego. Najwcześniej można go zrobić w okolicy 10 dnia od stosunku. Wówczas apteczny test będzie w stanie już pokazać wynik dodatni.

Nie zaszkodzi także, zweryfikować Pani stanu, wykonując badanie b-HCG z krwi. Ten test będzie najbardziej miarodajny i może być podstawą do dalszej diagnostyki ginekologicznej. Zachęcamy zatem do podjęcia odpowiedniego działania w zależności od rozwoju sytuacji i obecności ewentualnych objawów. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/plastry-evra-dzialanie-skutecznosc-opinie-i-cena https://portal.abczdrowie.pl/jak-przebiega-cykl-miesiaczkowy

https://portal.abczdrowie.pl/plaster-antykoncepcyjny

https://portal.abczdrowie.pl/8-najskuteczniejszych-metod-antykoncepcyjnych-dla-kobiet

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.