Klebsiella oxytoca w posiewie moczu u niemowlaka

Witam U 3,5 miesięcznego niemowlaka wykryto w posiewie moczu bakterię Klebsiella oxytoca, przez tydzień mieliśmy smarować siusiaka neomecyną i następnie odczekać parę dni i powtórzyć posiew. W kolejnym badaniu po tej bakteri nie ma śladu natomiast są dwie inne Citrobacter freundii oraz Enterococcus faecalis. Iloś bakteri w moczu jest 10^4 w 1 ml. Proszę o informację co to są za bakterię i czy trzeba będzie leczyć antybiotykiem.Czy przez te bakterie dziecko może być niespokojne.

Piotr Pilarski

Obecność dwóch bakterii świadczy najczęściej o źle pobranej próbce moczu. Sugeruję powtórzyć badanie.

Pozdrawiam.