Klimakterium u 55-letniej kobiety

Witam, Mam 55 lat i objawy menopauzy, ale już miałam podobne ale lżejsze objawy w wieku 36 lat wówczas usunięto mi macicę i jajniki . Czy możliwe jest abym teraz przechodziła klimakterium. Proszę uprzejmie o odpowiedż. Pozdrawiam Maria

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, jeżeli przeszła Pani w wieku 36 lat operacje usunięcia macicy i jajników nie ma możliwości przechodzenia obecnie menopauzy bo to właśnie usunięte jajniki odpowiadają za wydzielanie hormonów żeńskich, których spadek jest odpowiedzialny za takowe objawy. Proszę jednak o konsultację z ginekologiem. Pozdrawiam.