Kontuzja prawego kolana a rehabilitacja

Witam, Jakiś czas temu nabawiłem się kontuzji prawego kolana podczas meczu, badanie USG wykazało: 1)Zwiększona ilośc płynu w kaletce podrzepkowej głębokiej. 2)Blizna w (...) MCL i MM 3)(Przerost) ciałka Hoffa i błony maziowej 4)Uszkodzenie MFC II 5)Śladowe ilości płynu w (zachyłku?) bocznym w nawiasach są słowa których nie odczytałem z pisma lekarza lub nie jestem ich pewny. Bardzo prosze o pomoc co mam robic, czy konieczna jest rehabilitacja bo niestety nie mam pojęcia..

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Wynik badania wskazuje na obecność dwojakiego rodzaju zmian w obrębie stawu. Część z nich jest wynikiem stanu zapalnego a część jest skutkiem uszkodzenia struktur stawowych. Najczęściej prowadzi to do niestabilności kolana. Niestabilność to stan, w którym kolano w wyniku urazu posiada nadmierną ruchomość w stosunku do stanu fizjologicznego. Ta nadmierna ruchomość może występować w jednej lub w kilku płaszczyznach ciała.W zależności od objawów i rodzaju uszkodzeń chirurg podejmuje różne decyzje terapeutyczne. Np. częściowe uszkodzenie więzadła - można leczyć zachowawczo przez unieruchomienie i odpowiednią rehabilitację. Jednak w przypadku całkowitego rozerwania więzadła należy naprawić chirurgicznie. Najczęstszym rozwiązaniem problemu niestabilności kolana wynikającej z uszkodzenia więzadeł krzyżowych - jest odtworzenie więzadła czyli jego rekonstrukcja. W Pana przypadku doszło także do uszkodzenia kłykcia przyśrodkowego kości udowej. Z całą pewnością należy wynik skonsultować z ortopedą.