Lęk przed związkiem a osobowość borderline

Czy cierpię na borderline?Przeszłam badanie MMPI,niczego one nie wykazały.Nie wybucham gniewem,raczej jestem opanowana,kiedy odczuwam lęk,b.się kontroluję.Nie okaleczam się,nigdy nie brałam narkotyków,nie piję alkoholu,nie jestem podejrzliwa wobec znajomych.Kiedy w 2012r. poznałam chłopaka,po jakimś czasie tak się wystraszyłam,że wpadłam w depresję,płakałam.Czułam pustkę,racjonalizowałam uczucia.Teraz sama myśl bycia z kimś,spotkania z jakimś chłopakiem wywołuje lęk.Dodam,że wychowała mnie mama.

Witam,
opisane przez Panią objawy nie dają podstaw do diagnozowania zaburzeń osobowości, w tym o. chwiejnej emocjonalnie typ borderline. Oczywiście ciężko się jednoznacznie wypowiedzieć na podstawie tak krótkiego opisu, nie jest możliwe postawienie miarodajnej diagnozy przez internet. Zachęcam Panią do rozważenia decyzji o podjęciu psychoterapii, opisane trudności są wskazaniem do tego rodzaju pracy nad sobą. Pozdrawiam, Justyna Owczarek- Skoneczna

Mgr Marta Kucz Psycholog, Poznań

Witam serdecznie,chociaż kryteriami diagnostycznymi dla osobowości borderline są m.in. gorączkowe wysiłki uniknięcia rzeczywistego lub wyimaginowanego odrzucenia i niestabilne i intensywne związki interpersonalne, charakteryzujące się wahaniami pomiędzy ekstremami idealizacji i dewaluacji, pojawienie się lęku w związku nie jest jednoznaczne z posiadaniem osobowością borderline. Lęk może mieć różne przyczyny i czasami bardzo realne podstawy np. w zachowaniach partnera. Może też być lękiem przed zaangażowaniem się, przed zaufaniem drugiej osobie. Warto przyjrzeć się jego źródłom z psychologiem. Pozdrawiam i trzymam kciuki za rozwianie Pani lęków :)

Widzę, że już otrzymała Pani dobre odpowiedzi, dodam więc tylko, że istotne jest z jakiego powodu zaczęła Pani odczuwać lęki i to być może jest temat do zmiany w procesie psychoterapii.

Witam, widzę że zastanawia się Pani nad swoimi silnymi emocjami i szuka Pani odpowiedzi w diagnozie. Warto również spojrzeć na samą dynamikę w związku, co się w nim działo, który jest to związek, jaka jest Pani historia związków z ludźmi, może szersze spojrzenie na całość przybliżyłoby do odpowiedzi...