Lekko podwyższone względem granicy normy MCH

Witam, kobieta, lat 33. Czy następujace wyniki badań krwi są powodem do niepokoju, co może się z nimi wiązać: RBC 4,19 x10*6/ ul (norma 4,2-5,4), MCH 32,9 pg (norma 27-32), cholesterol 138,9 mg/dl (norma 140.-200), CRP 0,7 mg/l (norma 0-5) - pozostałe w normach. Mam niedoczynność tarczycy (choroba Hashimoto), zażywam E*** - ostatni wynik TSH 0,4 (norma 0,25-5). Pozdrawiam.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Interpretacja wybranych tylko parametrów morfologii jest niemiarodajna — proszę zawsze podawać pełny wynik badania. Liczba krwinek czerwonych (RBC) jest prawidłowa i nie powinna budzić Pani niepokoju. Podobnie lekko podwyższone względem granicy normy MCH, czyli stężenie hemoglobiny w krwince czerwonej — wymaga ono jedynie obserwacji. Parametr ten musi być interpretowany razem z informacją o objętości erytrocytu (MCV). Wartość CRP, czyli białka wskazującego na obecność ewentualnego procesu zapalnego, jest w normie.

Stężenie cholesterolu całkowitego nieznacznie wykraczające poza zakres wartości referencyjnych nie jest patologią i jest korzystne dla układu sercowo-naczyniowego. Wartość tego parametru znacząco spada przy nadmiarze hormonów tarczycy (które Pani przyjmuje). TSH jest jednak prawidłowe (choć w dolnym zakresie wartości referencyjnych), co raczej ten nadmiar wyklucza.

Jeśli czuje się Pani dobrze i nie zgłasza Pani żadnych dolegliwości, to nie ma powodów do obaw. Oczywiście ze względu na chorobę Hashimoto należy regularnie kontrolować parametry gospodarki hormonalnej tarczycy.

Pozdrawiam.