Miesiączki spóźniające się dokładnie o 1 cykl?

Witam,

Moim problemem są spóźniające się o miesiąc miesiączki. Moje cykle są w miarę regularne (ok.30-33 dni), jednak już kolejny raz zdarzyło mi się, że miesiączka spóźniła się o 1 cykl (czyli o 30-kilka dni). Po takiej przerwie przez kolejne 2-3 miesiące cykle są bardzo nieregularne (raz 26 dni, raz 41), a później wszystko wraca "do normy".

Dodam, że podczas "przerwy" w miesiączkowaniu, w dniach, w których spodziewam się okresu, pojawiają się dość mocne bóle podbrzusza (o podobnym nasileniu, jak zazwyczaj przed samym okresem), tyle że bez żadnego krwawienia.

Czy takie "przerwy" w miesiączkowaniu mogą być spowodowane jakąś chorobą? Czy może niektóre z moich cykli są bezowulacyjne (nie uwalnia się jajeczko, a później z tego powodu nie pojawia się też menstruacja)?

Bardzo proszę o pomoc. Mój ginekolog zlekceważył ten problem, nie poznałam przyczyn, dlaczego się tak dzieje. Dostałam jedynie receptę na "lek" wywołujący krwawienie.

ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Jeżeli "wypadnięcie" miesiączki zdarza się rzadko, np. raz do roku, to nie ma rzeczywiście powodów do niepokoju. Jeśli jednak taka przerwa pojawia się częściej, to przyczyną są najpewniej zaburzenia hormonalne. Radzę w takim układzie udać się do lekarza i poprosić o diagnostykę- badania poziomu hormonów we krwi, zaczynając np. od prolaktyny. Takie długie cykle są często bezowulacyjne, ale nie jest to regułą.
Pozdrawiam serdecznie!