Moje dziecko ma padaczkę. Jak się ją leczy?

  Elka, 38 lat, mam pytanie co do choroby mojej 3-letniej córci. Czy ten rodzaj padaczki dobrze się leczy? Najbardziej niepokoi mnie, jak mała śpi, nie wiem, co się z nią dzieje. Proszę o pomoc.  Badanie MRI głowy wykonano w sekwencji SE.FSE/ obrazyT1 i T2/ oraz FLAIR i DWI-EPI w płaszczyznach poprzecznych, czołowych i strzałkowych .W pniu ciała modzelowatego widoczne są dwa linijne ogniska długości do 0.4cm hiperintesywne w obszarach T2-zależnych i hipointesywne w obrazach T1-zależnych i sekwencji FLAIR mogące odpowiadać szerszym przestrzeniom okołonaczyniowym. Badanie EEG badanie wykonane w czasie zasypiania oraz we śnie fizjologicznym cechy bioelektryczne obu stanów dobrze wyrażone. Wrzeciona snu obecne12-13Hz bardzo obfite symetrycznie  Orzeczenie: Zapis nieprawidłowy. Zmiany napadowe w okolicy ciemieniowo-centralnej pośrodkowej .  Martwi mnie jeszcze zachowanie jej ciała podczas snu - ma zrywy kończyn górnych, dolnych i zdarza się, że cała się zerwie, tak jakby się czegoś przestraszyła. Bierze D*** 100 rano, 250 na noc.  Nie wiem, co mam robić? Proszę o pomoc, nie daję sobie z tą sytuacją rady.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Pani córka musi być pod stałą opieką neurologa w warunkach Poradni. Nie napisała Pani, czy te incydenty występujące podczas snu, to typowe dla córki napady. Jeśli nie, to jak wyglądają typowe napady? Czy podczas napadu występują drgawki, znieruchomienie, zwrot głowy i gałek ocznych, sinica, chrapliwy oddech? Ile trwa incydent?
Trudno korespondencyjnie, bez dokładnego wywiadu wypowiadać się szczegółowo co do rodzaju napadów i w związku z tym co do leczenia przeciwpadaczkowego. Na pewno powinna Pani prowadzić tzw. kalendarzyk napadów – zapisywać datę i godzinę napadu, poza tym starać się zauważać jak najwięcej szczegółów podczas napadu, aby móc go dokładnie opisać lekarzowi na wizycie kontrolnej. Monitorowanie częstości i wyglądu napadów pozwala na dobranie odpowiedniego leczenia.