Myśli o krzywdzeniu innych po nie zdaniu egzaminu

Witam! Mam 26 lat, jestem kobietą i mam wielki problem. Około 6 lat temu pracowałam w kafejce. Po około 2 latach nagle dostałam wielkiego zawrotu głowy, serce zaczęło mi tak bić, że czułam, że zaraz dostanę zawału. Szef zrobił mi badania EKG itd., które nic nie wykazały. Teraz wiem, że wywołał to stres i działo się to jeszcze przez jakiś czas, aż minęło całkowicie. Kiedy wyjechałam do Anglii, było bardzo ciężko i jestem pewna, że dostałam depresji... straszny okres smutku, przygnębienia i niemocy, ale postanowiłam, że sobie z tym poradzę i faktycznie minęło w momencie, kiedy zaczęłam chodzić do szkoły, pracować i zmieniliśmy mieszkanie, to wtedy postanowiłam się z nią pożegnać raz na zawsze. Minęły prawie 4 lata i było naprawdę super aż do teraz. Zdawałam ważny egzamin i okazało się, że nie zdałam, nie mogłam znaleźć pracy i jestem już w domu 3 miesiące, zaczęło się dziać cos dziwnego ze mną, na pewno nie jest to depresja ani stany lekowe tak jak wcześniej, że zawroty głowy itp. Mam natomiast przerażające myśli, kiedy patrzę na nóż, że mogłabym komuś zrobić krzywdę (wiem, że tego nie zrobię), ale pokazują mi się okropne obrazy w głowie i myśli, że mogłabym, ale nie chcę i nie zrobię tego. Boże, co to jest??? Nigdy w życiu nie zrobiłam krzywdy drugiej osobie ani nigdy nie myślałam o czymś takim (te myśli szczególnie dotyczą mojego narzeczonego, najbliższej mi osoby tutaj, którą bardzo kocham). Boję się tych myśli, czasami jest okej, ale niekiedy wracają z taką siłą, że nie mogę się pozbierać. Co TO jest i czy jeszcze kiedyś będę normalnie myśleć i funkcjonować? Na razie jestem przerażona tym wszystkim. Proszę o pomoc.

Witam Panią!

Z opisu wynika, że może Pani cierpieć z powodu zaburzeń lękowych. Zaburzenia lękowe wymagają leczenia w formie psychoterapii. Pozostawione same sobie mogą powodować komplikacje, tj. objawy depresyjne czy objawy typowe dla nerwicy natręctw.

Opisane przez Panią myśli o zrobieniu sobie krzywdy mogą wskazywać na nerwicę natręctw (OCD). Zachęcałabym Panią do umówienia się na wizytę u psychoterapeuty. Z natrętnymi myślami powinna się Pani dość szybko uporać w drodze psychoterapii, ewentualnie można się zastanowić nad przyspieszeniem leczenia farmakoterapią. Jednak w żadnym wypadku proszę nie lekceważyć problemu i nie stosować strategii przeczekania, gdyż objawy mogą się nasilić, a nawet wystąpić kolejne np. kompulsje.

Pozdrawiam!