Nadmiar śliny i ciągłe przełykanie

WITAM, OD PEWNEGO CZASU MAM ODRUCH CIĄGŁEGO POŁYKANIA ŚLINA, TAK JAKBYM MIAŁA TEJ ŚLINY DUŻO, I MUSZĘ CO CHWILĘ PRZEŁKNĄĆ. CO MOŻE BYĆ TEGO PRZYCZYNĄ? DODAM, ŻE UZĘBIENIE MAM ZDROWE, BEZ STANÓW ZAPALNYCH, WSZYSTKO W DOBRYM STANIE.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry Pani!

Przyczyną nadmiernego wydzielania śliny jest nadmierne pobudzenie układu przywspółczulnego, czyli opartego na wydzielaniu acetylocholiny. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być przyjmowane przez Panią leki, zaburzenia układu przywspółczulnego, również niektóre guzy łagodne. Możliwe, też że ma Pani zmiany w którejś ze ślinianek (czy w okolicy ucha czuć powiększenie/obrzęk?).

Jednakże w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy rzeczywiście przełyka Pani ślinę. Może to być przezroczysta, jasna, wodnista wydzielina z nosa, spływająca tylną ścianą gardła (nie musi Pani mieć kataru) z powodu alegicznego nieżytu lub infekcji zatok obocznych nosa.