Ryby Bałtyku - która jest najzdrowsza?

Dzień dobry, chciałabym zadać trochę nietypowe pytanie dotyczące ryb Bałtyku. Bardzo lubię ryby, są one jednym z podstawowych składników mojej diety. Jednocześnie zaznaczam, że staram się zdrowo odżywiać, regularnie ćwiczę i dbam o prawidłową sylwetkę. Naturalnie staram się kupować polskie produkty i chciałabym zadać pytanie dotyczące ryb Bałtyku. Mianowicie jaka jest najzdrowsza ryba pochodząca z Bałtyku? Makrela? Dorsz? A może jeszcze jakaś inna ryba? Od dłuższego czasu mnie to zastanawiało. Generalnie przyjmuje się, że większość ryb jest dosyć zdrowa, serwowane są one w dobrych restauracjach a odpowiednio przyrządzone mogą być podstawą diety. Jednak która ryba Bałtyku jest najzdrowsza? Którą z nich najlepiej jest jeść, by z jednej strony była zdrowa, a z drugiej nie tuczyła? Będę wdzięczna za informacje i odpowiedzi na moje pytania. Pozdrawiam.
ponad rok temu

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Najzdrowsze ryby to oczywiście tłuste ryby morskie zawierające duże ilości kwasów tłuszczowych omega-3. Bardzo obfite są w nie takie ryby jak łosoś, makrela, śledź czy też sardynka. Wszystkie występują w Bałtyku. Proszę jednak pamiętać, że ze względu na skażenie dioksynami i polichlorowanymi bifenylami ryb bałtyckich nie zaleca się ich spożywania przez dzieci i kobiety ciężarne.

Najzdrowsze są ryby tłuste, ze względu na obecność w nich nienasyconych kwasów tłuszczowych, które są w diecie pożądane. Jednak i chude ryby powinny znaleść się w jadłospisie ze względu na łatwo przyswajalne i pełnowartościowe białko oraz zawartość jodu. Poleca się m.in. halibuta, śledzia, makrelę, łososia, dorsza.

Jeśli ciężarna nie może jeść ryb z Bałtyku, to chyba nie może jeść żadnych innych. Nie zgadzam się i już. Dorsz i śledź to bardzo zdrowe ryby. Kwestia jeszcze jak przyrządzone. Proszę omijać pangę, tilapie, limandę i maslaną, czy inne hodowlane w Chinach...