Kobieta

Witam, prowadzę zbilansowaną dietę, ułożoną przez dietetyka, ciężko pracuję fizycznie na kuchni po 13 h. Od pewnego czasu mam problem z nocnym jedzeniem. Wstaję ok. 1, 2 w nocy regularnie i zaglądam do lodówki. Jem rzeczy, których normalnie bym nie zjadła, niektórych z nich nawet nie lubię. Jem 5 posiłków dziennie, nie oglądam tv przed zaśnęciem, staram się uspokoić, ale wszystko na nic. Rano mam ogromne wyrzuty sumienia i kg więcej na wadze, a nie ukrywam, że figura jest dla mnie ważna. Robię to automatycznie. Czy istnieją jakieś leki, które pomogą mi się przestawić? Pomogą mojemu ciału się unormalizować? Nie mam czasu iść do lekarza z racji wykonywanej przeze mnie pracy.

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Witam serdecznie!

Niestety obawiam się, że wizyta u lekarza w Pani przypadku jest niezbędna. Do ustalenia przyczyny Pani zachowania konieczne jest uszczegółowienie wywiadu.

Należy zastanowić się, czy świadomie kieruje się Pani w nocy do lodówki na skutek bezsenności czy przewlekłego stresu, czy może dzieje się to poza Pani świadomością, a efekty widać z rana.

Zakładam jednak, że w Pani przypadku mamy do czynienia z pierwszą przyczyną. W takiej sytuacji w pierwszej kolejności powinna Pani zadbać o higienę snu. Warto wywietrzyć pokój, zjeść lekkostrawną kolację 2-3 godziny przed snem. Łóżko powinno się Pani kojarzyć wyłącznie ze snem, dlatego też odradzam czytanie książek, słuchanie muzyki właśnie na nim. Te proste zasady powinny dać efekty już po 2-3 tygodniach.

Przed włączeniem jakiegokolwiek leczenia należy ustalić przyczynę problemu i zacząć leczenie przyczynowe, nie tylko objawowe. Leki bez recepty są niewystarczające do leczenia Pani problemu.

Pozdrawiam.

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Zaburzenia odżywiania – Zaburzenia odżywiania są to poważne zaburzenia w zakresie zachowań związanych z pobieraniem pokarmu. Często mają podłoże psychiczne i związane są z niskim poczuciem własnej wartości. Szczupła sylwetka promowana przez mass media stała się modna, ale zarazem niebezpieczna.
  • Jedzenie kompulsywne – Jedzenie kompulsywne jest zaburzeniem odżywiania, polegającym na niekontrolowanym spożywaniu znacznych ilości pokarmu bez odczuwania fizycznego głodu. Kompulsywne objadanie się wiąże się z utratą kontroli nad ilością spożywanych posiłków oraz szybszym tempem jedzenia.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach