Nauka 20-miesięcznej córki siadania na nakładkę

Witam..Moja córka ma 20 miesięcy.Już od dłuższego czasu uczę ją siadania na nakładkę bo na nocnik nie chciała.Przeważnie woła że chce siku czy kopę jednak zanim usiądzie na sedes siku i kopa jest w majtkach.Był już czas że jak zawołała zdążyłam ją wysadzić.Teraz są same wpadki. Oliwka dość długo nie chciała robić kopy na sedes ale zaczęła.Jest też czasami tak że zawoła ale jak ją sadzam to piszczy.Czasami zdarza mi się na nią krzyknąć gdy zrobi w majtki,chociaż wiem że nie powinnam.

Warto jednak pamiętać, że norma dla treningu czystości wynosi od 2-4lat, co oznacza, że Pani córeczka jest co nieco szybsza od rówieśników. Takie maluchy często potrafią już zinterpretować, że to co czują to siku czy kupka, ale nie zawsze potrafią jeszcze kontrolować te procesy. Być może stąd wpadki?
Także napięcie wokół tych sytuacji może powodować lęk- dziecko antycypuje negatywne konsekwencje, boi się, że "znowu mu nie wyjdzie i mama będzie zła" i tym trudniej poradzić mu sobie z sytuacją, a także dlatego negatywnie reaguje na nocnik czy sedes.
Czasem warto na jakiś czas "odpuścić", po to, by negatywne emocje i skojarzenia się wygasiły.
Bywa też tak, że niechęć związana jest z jakimiś trudnościami- np zakażeniem bakteryjnym- dlatego warto obserwować dziecko, pytać czy coś je boli itp i w razie czego skonsultować się z lekarzem.