Nawyk chrząkania i sposoby jego wyeliminowania

Mam tiki nerwowe jest to chrząkanie ,gorzej jest w pracy.Można to leczyć? Do jakiego specjalisty trzeba się udać ? Pozdrawiam

Witam. Nie znam Pani historii życia, jednak być może w życiu prywatnym należałoby poszukać przyczyn występujących obecnie objawów chrząkania. Być może, skoro nasila się w pracy, relacje pomiędzy pracownikami wzbudzają takie napięcie psychiczne. Powodują tzw stres? Jeśli jest coś w tym rodzaju, to dobrze by było, aby skonsultowała się z psychologiem, psychoterapeutą, psychoanalitykiem, tez psychiatrą (leki na uspokojenie). Drganie powiek może tez wynikać z niedoboru magnezu w organizmie. Ale tez mogą to być sprawy związane z chorobami tarczycy. W każdym bądź razie proponowałabym na początku wizytę u psychologa. Powodzenia

Jeśli opisany przez Panią chrząkanie nasila się w pracy (zapewne stresującej), najpewniej jest to tik na tle nerwowym. Chrząkanie ma wtedy na celu rozładowanie napięcia psychicznego. Potrzebne wsparcie uzyska Pani od psychologa i/lub psychoterapeuty. Warto też dodać, że psychoterapia skupia się w takich sytuacjach nie eliminacji tików, lecz na wykształceniu u pacjenta strategii radzenia sobie z nadmierną presją. Proszę jednak jeszcze dla pewności skonsultować chrząkanie z internistą, by wykluczyć przyczynę somatyczną (refluks, pasożyty itp.).