Nie wiem, czy mam schudnąć...

Mam na imię Asia i mam 13 lat, ważę 53 kg, a mam wzrostu 154 cm. Kiedyś, jak miałam 10 lat, miałam sporą nadwgę, ale schudłam, bo miałam kamień w pęcherzyku zółciowym. U mnie w rodzinie mama ma nadwagę, ale tata nie. W szkole gram w piłkę nożną i mam 10 godzin treningu tygodniowo. Mój lekarz powiedział, że nie mam nadwagi, ale mi się ciągle wydaje, że jestem gruba. Rano zawsze jem płatki na śniadanie o godzinie 6.00 rano, potem o godzinie 15.00 jem obiad, mały, następnieo 18.00 jem kolacje - 3 kromki chleba. Jem codziennie o tych samych porach i nie wiem, czy mam nadwagę, czy nie, czy powinnam schudnąć, czy raczej nie? Pomóżcie, nie wiem, co mam robić.

Witam,

Twój lekarz ma rację, wg siatek centylowych masz prawidłową masę ciała. Jeśli masz zastrzeżenia co do swojego ciała, kontynuuj treningi, a także zacznij zwracać uwagę na to, co jesz.

Spróbuj wyeliminować lub ograniczyć:
- kolorowe napoje gazowane (zamień je na wodę oraz w mniejszych ilościach soki warzywne i owocowe),
- tłuste potrawy, smażone,
- dodatki takie jak śmietana, duże ilości tłuszczu, smalec,
- słodycze w dużych ilościach,
- potrawy jadane na mieście (pizza, hot-dogi, frytki),
- możesz wyeliminować dosładzanie herbaty.

Jadłospis, który podałaś jest bardzo uproszczony, ale zauważam w nim błędy. Powinnaś odżywiać się w bardziej urozmaicony sposób oraz dbać o spożywanie produktów ze wszystkich grup - są to:

- produkty zbożowe,
- warzywa,
- owoce,
- produkty mleczne,
- białko w postaci mięsa/ryb/jaj/nasion roślin strączkowych,
- tłuszcze (będą to oleje roślinne dodawane do sałatek, margaryna).

Pozdrawiam