Niedowaga u 18-latki z 166 cm

Witam :) Jestem Marysia. Mam 18 lat 166cm i 44kg wiem, że mam nie dowagę i nie wiem co robić, aby zdrowo przytyć. Byłam cięższa (50kg) i przeszłam na dietę z mniej przetworzoną żywnością. W ciągu 2 miesięcy tak schudłam. Czuję się źle i proszę o pomoc. Od 3 miesięcy nie mam miesiączki. Teraz zaczynam martwić się na poważnie, błagam pomocy.

Powinnaś szybko udać się do lekarza i dietetyka, którzy pomogą ci dobrać odpowiednie postępowanie, zlecą badania które mogą wykazać najpoważniejsze niedobory. Ustalą także, w jakim stopniu Twoja waga i aktualne problemy zdrowotne są wynikiem złej diety, czy może jest w tym jakaś poważniejsza, ukryta przyczyna. Problem, który zgłaszasz jest zbyt poważny, żeby można go było rozwiązać przez internet. W ramach szybkiego postępowania dietetycznego polecam stosowanie tradycyjnej diety, która może być oparta na żywności mało przetworzonej, ale w ramach tego musi dostarczać dla osoby o Twoim wzroście około 100 g białka, 280 g węglowodanów i 60 g tłuszczu. Jeżeli zatem spożywasz chude mięso, chudy nabiał i warzywa to do tego powinnaś dziennie spożyć około 5 łyżek oliwy lub oleju roślinnego (to właśnie niedobór i nieprawidłowy skład tłusczu w diecie jest częstą przyczyną zaburzeń w miesiączkowaniu). Problemem może być nie rodzaj żywności, czyli że nie została przetworzona przemysłowo (to jest akturat bardzo korzysta cecha w wielu wypadkach), ale to że nie dostarczasz organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Pamiętaj także o spożywaniu tłustych ryb (co najmniej 3 razy w tygodniu), a także dobrych źrodeł żelaza jak wątróbka. Życzę szybkiego powrotu do prawidłowej wagi i polecam skorzystać z pomocy lekarza i dietetyka.

Dzień dobry!
Wyeliminowanie błędów żywieniowych oraz ustalenie indywidualnych wskazówek żywieniowych wymaga zebrania dokładnego wywiadu. Zachęcam do bezpośredniej konsultacji z dietetykiem.
Zapraszam na http://diet-coaching.xaa.pl/

Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska