Nieznaczne przewężenie przestrzeni międzykręgowych C5/C6 i sklerotyzacja powierzchni stawowych stawów unkowertebralnych C4-7

Witam, chcialabym sie dowiedzieć co oznacza poniższy wynik RTG odcinka szyjnego kręgosłupa: kobieta, lat 28, "Nieznaczne przewężenie przestrzeni m/k C5/C6, Sklerotyzacja powierzchni stawowych stawow unkowertebralnych C4-7". Co w takim przypadku radziłby Pan robić dalej? Z góry dziękuję Alicja

Badanie rtg jest bardzo ogólnym badaniem, które pokazuje układ kości względem siebie i ich zmiany. Nie obrazuje natomiast pozostałych struktur budujących oś strukturalno-czynnościową jaką jest kręgosłup. Badaniem znacznie dokładniejszym jest MRI.

W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem dolegliwości.
Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru dolegliwości, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić neurolog lub ortopeda.

Generalnie na rtg nie ma poważnych zmian, jednak dyskopatię i zmiany zwyrodnieniowe w tym wieku należy traktować poważnie ponieważ kręgosłup nosi się do końca życia i należy zadbać by zmiany nie narastały.
Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja.