Odchudzanie a stosowanie Metformax

Mam 26 lat i waże 93 kg na 175cm i chciala bym schudnac tylko nie wiem czy dobrze do tego podchodze .Biore metformax 3 razy dzinnie ze wzglendu na insuinooporność i(chyba zła prace jajników prawdpodobienstwo poliscystycznych jajników) oraz podwyższony testosteron 5 krotnie.Nie wiem co amm robić już,trzymam diette cwicze codzinnie na siłowni po 2 godz areobowo i siłowo az idzie sie załamać:-(.Centymetry schodza ale baaardzo powoli.BardzoProsze o odpowiedz bo juz nie wiem co mam robic.Pozdrawiam

Witam serdecznie,

Lek, który Pani zażywa oraz opisane schodzenia mogą wpływać na efekty odchudzania jednak nie należy się poddawać. Bardzo sie cieszę że jak Pani pisze utrzymuje dietę jednak wolałabym sie tej diecie bliżej przyjrzeć. Czasem wydaje sie że odżywiamy się prawidłowo a popełniamy wiele błędów żywieniowych. Być może tu tkwi problem. W celu analizy Pani diety proponowałabym wysłać mi na maila przykładowy, dokładnie opisany jadłospis a ja chętnie zerknę i wskażę ewentualne błędy lub przekażę swoje drobne uwagi. Dieta to jedno a drugie to aktywność fizyczna która już widzę że jest zbyt intensywna - co za dużo to też nie zdrowo. Nie może Pani ćwiczyć codziennie po 2h!! Zamiast budować mięśnie to je Pani spala ponieważ zaczyna zachodzić katabolizm. Mięśnie też muszą mieć czas na regenerację, odpoczynek. Przy tak intensywnych treningach testosteron zacznie wzrastać jeszcze bardziej.Ważne jest również zestawienie odpowiednich ćwiczeń. Jeżeli ma Pani sporo tkanki tłuszczowej proszę zająć się na początku w większej mierze treningiem aerobowym a później niech przeważa trening siłowy. Jeżeli ćwiczy Pani tak intensywnie a nie dostosowuje odpowiednio diety i jet ona zbyt niskokaloryczna to organizm przejdzie w stan oszczędzania i zacznie gromadzić rezerwę, zapasy w postaci tkanki tłuszczowej. Organizm gromadzi zapasy z obawy o utratę ważnych składników odżywczych. Często zbyt duża aktywność fizyczna w połączeniu z niewłaściwe dostosowaną dietą daje wręcz odwrotne efekty do zamierzonych.
Może być też taka sytuacja że rozbudowuje Pani silnie mięśnie które ważą więcej niż tkanka tłuszczowa i z tego też powodu nie widzi Pani spadku wagi.
Chętnie prześledzę Pani dietę i być może w ten sposób wyjaśnimy Pani problemy z wagą. Jeżeli wyrażałaby Pani taka chęć proszę o jadłospis i opis treningów.

kontakt: joanna.wasiluk@o2.pl

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Jeżeli centymetry schodzą tzn. że dieta i ćwiczenia działają, niestety otyłość jest choroba przewlekłą i potrzeba więcej cierpliwości. Pozdrawiam

Przy insulinooporności i PCOS często masa ciała spada bardzo opornie mimo dużej ilości ćwiczeń. Warto zbilansować dietę pod względem zawartości białek, tłuszczy i węglowodanów (z niskim indeksem glikemicznym) w jadłospisie. Pani ma prawo tego nie umieć zrobić, jest to trudne, dlatego warto wybrać się do dietetyka, aby doradził co robi się źle, może kilka wzorcowych jadłospisów? Może niewielka zmiana da lepszy efekt?Stosowanie leków tylko wspomaga dietę. Jeśli jest Pani z okolicy Krakowa to zapraszam, pracuję z Paniami z zespołem policystycznych jajników. dietetykwkrakowie.pl