Opis rezonansu magnetycznego kręgosłupa 20-letniego mężczyzny
Witam, proszę o interpretacje MIR: Badanie wykonano w sekwencji TSE, w obrazach T1-, T2- zależnych, w płaszczyźnie strzałkowej, wieńcowej i poprzecznej, jednofazowo. Zniesiona lordoza lędźwiowa z poziomym ustawieniem kości krzyżowej. Na poziomie L3-L4 i L4-L5 okrężna wypuklina dyskowa uciskajaca worek oponowy i zwężajaca otwory m/k, na poziomie L4-L5 bardziej lewy. Na poziomie L5-S1 mała okrężna wypuklina dyskowa zwężajaca otwory m/k, bardziej lewy. Końcowy odcinek rdzenia kręgowego prawidłowy.

MĘŻCZYZNA, 20 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
77 poziom zaufania
Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu mają dwojaki charakter. Najczęściej jest to składowa zwyrodnieniowa kręgosłupa oraz wieloletni proces przeciążenia stawów i krążków znajdujących się pomiędzy kręgami. Bardzo często jako rezultat obecności w/w mogą pojawiać się silnie wyrażone dolegliwości bólowe oraz parestezje. W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja z neurochirurgiem. Nie wykluczone, że konieczny będzie zabieg operacyjny. W pierwszej kolejności jednak poleca się zastosowanie rehabilitacji.
Pozdrawiam
Paweł Baljon