Plamienie w odstawieniu a ochrona przed ciążą

Witam, aktualnie przyjmuje trzecie opakowanie tabletek antykoncepcyjnych ovulastan. Około 15tabletki pojawiło sie u mnie plamienie i mdłości. Chciałam zaznaczyć iż nie miałam wymiotów ani biegunki, nie przyjmuje innych leków oraz nie pominelam tabletki. Do stosunku doszło koło 4/5 tabletki lecz dodatkowo byliśmy zabezpieczeni prezerwatywa. Co moze mi sie dziać i czy moze byc to ciąża? Aaaa i czy przy plamieniu jestem nadal zabezpieczona?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Przede wszystkim warto podkreślić, że nawet jeśli ma Pani plamienie to skuteczność antykoncepcyjna jest pełna. Dodatkowo, plamienia występujące podczas stosowania pierwszych opakowań tabletek, to najczęstsze działanie uboczne tabletek. Ryzyko ciąży jest zatem naprawdę znikome. Opisane mdłości wiązałabym natomiast raczej z przewodem pokarmowym. Jeśli ma Pani jakiekolwiek wątpliwości, proszę wykonać test ciążowy.