Po odchudzaniu się nie mam okresu. Kiedy zacznę znów miesiączkować?

Dzień dobry. Mam 18 lat. Moje BMI jest prawidłowe, ale ostatnio odchudzałam się (sporo kilogramów straciłam) i zatrzymał mi się okres. Czy organizm musi przyzwyczaić się do obecnej wagi? Czy okres będzie normalnie występował? Byłam u ginekologa i przez tydzień brałam globulki progesteronu i czekam już 7. dzień. Martwię się. Dziękuję za odpowiedź.

Witam serdecznie,

powinnaś jeszcze trochę poczekać i jeśli okres nie wystąpi udać się ponownie do swojego lekarza. Jeśli Twoja masa ciała jest prawidłowa i nie masz teraz niedowagi, za jakiś czas wszystko powinno się unormować, musisz jednak pamiętać, by teraz dobrze się odżywiać i nie głodzić się. Musisz dostarczać swojemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników, czyli białka, tłuszczów, węglowodanów, witamin i składników mineralnych - jest ich kilkadziesiąt, każdy spełnia jakąś funkcję i jeśli któregoś zabraknie, mogą pojawić się zaburzenia, a nawet choroby.

Pozdrawiam