Ponowne podwiązanie żyły w pachwinie

Witam. Moja mama została zakwalifikowana na operację żylaków pod koniec wrzesnia. Ma jednak obawy przed tą operacją, gdyż 9 lat temu miała już operowane żylaki na obu nogach - niestety na jednej z nóg pojawiły się ponownie żylaki. Lekarz robiący USG żył zasugerował, że ponowne podwiązanie żyły spowoduje jej osłabienie, co przyznam szczerze zasiało moją watpliwość czy mama powinna poddać się ponownemu zabiegowi - ma już 69 lat i może lepiej zastosować jakieś metody doraźne, tj. leki doustne, pończochy przeciwżźylakowe? Dziękuję z góry za odpowiedź, Agnieszka

ponad rok temu

Szanowna Pani!

Nawroty żylaków po leczeniu operacyjnym są częste (do 50%), a dobry, trwały wynik operacji zależy w dużej mierze od stałego stosowania leczenia uciskowego.

Wskazaniami do operacji są:

  • zaawansowane objawy przewlekłej niewydolności żylnej,
  • powikłania żylaków - zapalenie, pęknięcie, krwawienia, zmiany troficzne skóry, owrzodzenia żylne,
  • względy kosmetyczne.

Pozdrawiam serdecznie