Powiększone węzły chłonne szyjne i piersi

Mam lekko powiększone węzły chłonne szyjne - kąta żuchwy od ok. 1,5 roku , oraz węzeł w piersi -ok 5mm Najpierw było ok 10-12 mm , później w przeciągu roku zmniejszyły się do ok.5mm i tak już się utrzymują - nie maleją . Czasami czuje je wyraźnie , a czasami nie czuję wcale , Nie wiem gdzie szukać przyczyny ? Czy taka wielkość węzła to nic złego ?czy możliwe ,że już nie zmaleje ? dlaczego raz je czuję a raz nie ?czy 5mm węzły utrzymujące się od roku to coś groźnego u osoby po 45 roku życia ??

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Taka limfadenopatia nie musi oznaczać niczego złego. Zmiany w piersi nie muszą być węzłami chłonnymi a np włókniakami. Ich wielkość wtedy zależy od wahań hormonalnych.