Powtarzanie czynności i obsesyjne sprawdzanie zamknięcia drzwi

Witam. Mam problem od dłuższego czasu z, tak myślę, pewnością siebie. Chodzi o to że np. wychodzę z domu, kilka razy szarpie za klamkę chociaż przekręciłem zamek, kilka razy łapie za kieszenie patrząc czy wszystko zabrałem, chodzę po mieszkaniu jak jakiś nawiedzony i patrzę czy wszystko pozamykałem i wyłączyłem, wracam w nocy z pracy, również szarpie za klamkę sprawdzając czy zamknąłem mieszkanie. Żona powoli nie wytrzymuje tego nocnego budzenia drzwiami.
MĘŻCZYZNA, 30 LAT ponad rok temu

Rodzeństwo dzieci autystycznych

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu? Obejrzyj film i dowiedz się więcej o rodzeństwie dzieci autystycznych.

Dzień dobry,

Proszę udać się na konsultację do psychoterapeuty i/lub lekarza psychiatry, którzy wyłącznie w kontakcie osobistym mogą zdiagnozować Pana dolegliwości i zaproponować (o ile) odpowiednią metodę leczenia.

0

Witam,
to może być efektem przesadnej odpowiedzialności i poczucia,że "muszę" być perfekcyjny.Nie wiemy jednak dlaczego unika Pan podziału zadań z żoną,może również z innymi osobami,którym Pan nie ufa i tym samym nie chce dopuścić,by to oni przejmowali kontrolę. To często są cechy tkwiące w nieufnych doświadczeniach z ważnymi osobami w przeszłości,które teraz mogą przyjąć postać fobii i wymagają specjalistycznej pomocy/psychoterapia/.

0

Wygląda na to, że cierpi Pan na zaburzenia obsesyjnie kompulsyjne (OCD) zwane także natręctwami. Podstawą są tu emocje lękowe związane z obsesyjną myślą. Myśl ta w Pana przypadku związana może być np. z tym, "co się stanie jeśli drzwi będą niezamknięte..." W konsekwencji wykonuje Pan czynność kompulsyjną, tj. sprawdzanie klamki. Lęk ustępuje wtedy, ale na krótko, bo potrzebuje Pan sprawdzić jeszcze raz. Tworzy się pewnego rodzaju zależność i potrzeba ciągłych zapewnień.
Natręctwa są dość powszechne, jednak czasami ich nasilenie bywa bardzo dokuczliwe. Warto wtedy zastanowić się nad pomocą specjalisty. Dobre efekty w przypadku OCD daje terapia poznawczo behawioralna. Głównym zadaniem pacjenta jest w niej powstrzymywanie się przed wykonywaniem czynności natrętnych i praca nad obniżeniem napięcia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty