Problem z kompulsywnym wyrywaniem włosów z brody

Mam duzy problem. Moze to sie wydac smieszne,ale Od paru lat mam problem z kompulsywnym wyrywaniem sobie wlosow z brody. robie to codziennie. Jak moge,nawet pare godzin siedze z pęsetą,"miziam"po brodzie, szukam malutkich, wlosków i staram sie je wyrywać.Nie potrafię tefo powstrzymac,Jak tego nie robie czuje ogromne napiecie.Szukam palcami po brodzie, czuje rosnace wloski i doslownie musze je wyrwac. Nie wiem, czy to jakas choroba? B. mnie to meczy. Nie potrafie sie opanowac. Jak sobie pomoc?

Witam!
Być może pptrzeba wyrywania włosków z brody ma podłoże nerwicowe. Najlepiej jeśli zgłosi się Pani do terapeuty ( psychologa). Po zebraniu wszystkich niezbędnych informacji, będzie mógł Pani pomóc.
Życzę powodzenia. J.Pluta

Dzień dobry,

Proszę udać się na konsultację do lekarza psychiatry i/lub psychoterapeuty, którzy wyłącznie w kontakcie osobistym mogą określić jakiej formy/metody leczenia Pani potrzebuje.
W Katowicach w ramach NFZ może Pani udać się np.: do http://www.centrumpsychiatrii.eu/oddzialy/lecznictwo9.html / http://www.czpfeniks.pl/katowice.html lub prywatnie. W internecie dostępna jest również lista certyfikowanych psychoterapeutów Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego wg miejscowości.

Pani trudność może wynikać z tzw. trichotillomani, która jest zaburzeniem kontroli impulsów i polega na kompulsywnym wyrywaniu sobie włosów z różnych części ciała. Zwykle poprzedzone jest napięciem emocjonalnym, a po epizodzie wyrywania włosów następuje ulga i spokój. Leczenie trichotillomanii najczęściej polega na psychoterapii połączonej z farmakoterapią. Zachęcam Panią do kontaktu z lekarzem psychiatrą oraz psychoterapeutą (najlepiej poznawczo – behawioralnym). Na podstawie dokładnej diagnozy będzie można podjąć kroki co do leczenia. Problem nie ustąpi samoistnie i może się pogłębiać.

Pozdrawiam i życzę powodzenia,
Malwina Huńczak