Zapytaj lekarza

1 , 0 2 2 , 2 2 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Problem z ograniczeniami nadawanymi przez rodziców

Dobry wieczór mam problem z swoja mamą i niewiem co mam robić marze tylko o wyprowadzce z domu. Bo to nie jest normalne co sie tu dzieje. Mam 18 lat i mama od kilku lat mnie ogranicza. wszystko co zrobie jeste żle wiecznie obowiązki. Jestem z chłopakiem od 2 lat i moge sie z nim widywać tylko raz w tygodniu na pół dnia. O wszystko sie musze pytac czy moge wyjsc z domu nawet musze sie jej pytac czy moge wyjsc z chlopakiem. Potrzebuje szybko odpowiedzi czy to zemna jest cos nie tak.
KOBIETA, 18 LAT ponad rok temu

Wychowanie a pewność siebie

Witaj,

Zasada jest taka,że dzieci w pewnym wieku buntują się przeciwko rodzicom ,natomiast rodzice niekoniecznie im ulegają.Nie widzę innej możliwości,jak w miejsce wojny wprowadzić rozmowę ,w której zaczniecie zdania od słowa "ja" .Zaproś mamę do szczerej rozmowy i zacznij od tego,jak się TY czujesz,gdy jesteś ograniczana a nie informowana o powodach tych decyzji.Spróbuj wysłuchać argumentów mamy i odpowiedzieć na nie w taki sposób,by nie bała się o Ciebie/uszanuj jej troskę,bo jest wyrazem przywiązania,odpowiedzialności itp/.Poproś,by spróbowała uszanować również Twoje potrzeby. To oczywiście może się nie udać od razu,ale wynegocjujecie choćby małą nową przestrzeń dla Twojej samodzielności i jej spokoju. Proponuję też,byście zastanowiły się nad powierzeniem tego problemu zaufanemu psychologowi,który pomoże w negocjacjach. Pozdrawiam serdecznie i w razie potrzeby zapraszam.

Psycholog z uprawnieniami psychoterapeuty i mediatora.
0

Witaj. Kwestie wychowawcze są inne w każdym domu. Bez większych szczegółów i wywiadu rodzinnego niewiele jesteśmy "jako specjaliści" stwierdzić więcej. Proponuję szczerze usiąść z mamą i przedyskutować sprawę. Jeśli czujesz się dorosła to porozmawiaj z mamą jak osoba dorosła :) Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego! http://blog.psychopedagog.eu http://facebook.com/gabinetdawidkk/ Terapie i konsultacje on-line. http://psychopedagog.eu/terapia-online/

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy