Problem z uwierzeniem w siebie i strachem przed ośmieszeniem się

Witam mam problem z uwierzeniem w siebie i strachem przed ośmieszeniem się np. pracy. Podejrzewam iż w dużej mierze jest to wina moich rodziców gdyż jako dziecko często słyszałam na swój temat złe rzeczy, byłam porównywana do innych, straszona, że jeśli nie będę lepiej się uczyć to mama nie będzie mnie kochać oraz że nic nie osiągnę w życiu bo jestem nic nie warta. Nie mogę się uporać z tym jest to mocno zakorzenione w mojej głowie i bardzo przeszkadza w życiu, jak sobie z tym poradzić?

Witam, urazowe doświadczenia z rodzicami w okresie dzieciństwa najlepiej przepracować w relacji z psychoterapeutą pracującym w orientacji psychodynamicznej. Psychoterapia prowadzona w tej modalności zakłada sięganie do przyczyn trudności w funkcjonowaniu psychicznym , pacjent otrzymuje odpowiednio dużo czasu i przestrzeni aby skutecznie i na trwale poradzić sobie z zaburzeniami, odbudować poczcie własnej wartości, wzmocnić się, zrównoważyć emocjonalnie itd. Zachęcam, warto skorzystać z pomocy. Pozdrawiam

Dzień dobry.

Faktem jest, że duża część problemów natury psychologicznej bierze się z wychowania, możliwe więc, że Pani przypuszczenia są słuszne. Warto zaznaczyć jednak, że obarczanie "winą" innych osób za Pani aktualny stan, poniekąd zwalania Panią od odpowiedzialności za własne wybory i własne życie.
Niezależnie od powyższego, jeżeli chce Pani nadać własny kierunek swojemu rozwojowi, warto skorzystać z psychoterapii.

Pozdrawiam.

Dzień dobry,

Proszę udać się na konsultacje do psychoterapeuty, które być może zakończą się wspólną decyzją o podjęciu leczenia.
Pomoc może Pani uzyskać np.: w PZP (w ramach NFZ) lub prywatnie.