Problem z uczuciem bycia gorszą

nie radzę sobie z uczuciem bycia gorszą i porównywaną do mojej siostry, od dziecka mam wrażenie, że nie spełniam oczekiwań rodziców, że mniej im na mnie zależy niż na niej, dwa dni temu, niestety po alkoholu, wykrzyczałam im to. Chciałabym znaleźć pomoc dla siebie ale nie wiem gdzie szukać, czy mam się udać do psychologa czy psychoterapeuty, czy mam pójść tam sama czy z rodzicami?

Na początek proponuję indywidualne spotkanie, być może z czasem się je rozszerzy na spotkanie rodzinne. Zarówno psycholog jak i psychoterapeuta pomogą. Ważne że zrobiła pani pierwszy krok do zmiany. Być może nie idealny, ale jest już pani na drodze ku zmianie dyskomfortowej sytuacji. Pozdrawiam

Dzień Dobry Pani,

Z radością przeczytałam, że rozważa Pani podjęcie terapii rozwojowej.

Rodzice często mają oczekiwania, aby Dzieci żyły według Ich scenariusza (najczęściej są to Ich niezrealizowane cele).
Rodzice porównują Panią do Siostry i tym nie dawali i nie dają Pani akceptującego wsparcia.
Jest już Pani dorosłą Kobietą i kreowanie Swojego życia zależy już tylko od Pani.
Należy iść własną drogą i nie kierować się tym, czego Inni oczekują (nawet Rodzice).
Zatem życzę dotarcia do Siebie Samej i dla Siebie być tym oparciem.

Tak ode mnie chcę Pani powiedzieć, że to te trudne doświadczenia, z dzieciństwa tak pięknie kształtują osobowość (być może teraz to Pani widzi inaczej).

Proponowałabym kontakt z Lekarzem pierwszego kontaktu, w ramach NFZ i poprosić o skierowanie do Psychologa lub Psychoterapeuty (jest jakiś czas oczekiwania)
Albo prywatnie- bez skierowania.

Rozwojowego Nowego Roku,
Irena Mielnik-Madej

Witam,
Pisze Pani o swoich zachowaniach, które realnie mogą utrudniać relacje międzyludzkie. Jest Pani dorosłą kobietą, a więc wizyta u specjalisty powinna być samodzielna, bez udziału rodziców. Oczywiście jeżeli potrzebuje Pani ich wsparcia, może Pani iść razem z nimi, jednakże powinni zostać w poczekalni. Inaczej nie będzie to Pani psychoterapia tylko psychoterapia rodzinna. Zaleca się całkowitą samodzielność, ponieważ proces psychoterapeutyczny jest bardzo subiektywny dla pacjenta i warto by przeżywał go na swój własny sposób.
Psycholog czy psychoterapeuta? Niektórzy psycholodzy również znają się na psychoterapii, ponieważ są w trakcie wielu szkoleń. W tej kwestii wybór należy do Pani. To bardzo dobrze, że stwierdziła Pani, iż warto skorzystać z pomocy specjalisty. To już krok bliżej sukcesu.
Życzę powodzenia i wytrwałości.

Zapraszam na rozmowę.
Pozdrawiam, Magdalena Rachubińska