Prośba o skuteczną dietę dla 18-latki

Witam,mam 18 lat, mierze 170cm i waże 102kg. Od jakiegoś czasu zaczełam cwiczyć , jeżdze na rowerku stacjonarnym, robie przysiady i spięcia brzucha. Pisze z prośbą o odpowiednia i skuteczną dla mnie diete by cwiczenia i wysiłki byly skuteczniejsze.Prosze o pomoc nie chce dalej sie męczyć ze sobą .Pozdrawiam
KOBIETA, 18 LAT ponad rok temu

Dieta 1000 kalorii

Jestem psychoterapeutą i nie znam się na dietach, znam się jednak na trudnościach, jakie ludzie mają z ich przestrzeganiem. Jest fajna książka na ten temat napisana przez terapeutkę poznawczo-behawioralną - "Dieta dr Beck":
http://merlin.pl/Dieta-dr-Beck-Myslenie-wyszczuplajace_Judith-S-Beck/browse/product/1,640048.html#fullinfo

Myślę, że warto aby wspomogła Pani swoje wysiłki również w ten sposób.

Pozdrawiam i trzymam kciuki za wytrwałość!

0

Witam. Aby ułożyć odpowiedni jadłospis należy przeprowadzić wywiad żywieniowy i zdrowotny. W tym celu należy skonsultować się z dietetykiem, który ułoży dla Pani odpowiednio zbilansowaną dietę. Proszę pamiętać aby odżywiać się zgodnie z zasadami racjonalnego odżywiania. Posiłki planować tak aby były one wartościowe i dostarczały organizmowi wszystkich składników odżywczych, wówczas będzie również prawidłowa przemiana materii. Spożywać produkty z różnych grup żywności (dbać o urozmaicenie posiłków). W jadłospisie uwzględnić należy produkty tj. produkty zbożowe, warzywa, owoce, mleko i jego przetwory oraz produkty dostarczające pełnowartościowego białka. Trzeba ograniczyć spożycie tłuszczów zarówno widocznych (masło, olej itp.) oraz niewidocznych (zawartych np. w ciastach, batonikach, tłustych gatunkach mięs itp.) Zrezygnować ze spożywania dań typu fast food i słodyczy oraz słodzenia napojów. Unikać potraw smażonych lub pieczonych tradycyjnie ze względu na wysoką zawartość tłuszczów stosowanych do ich przygotowania. Zaleca się pieczenie w folii aluminiowej, rękawie, na grillu, gotowanie, gotowanie na parze, duszenie bez wcześniejszego obsmażania, Wyeliminować doprawianie potraw zasmażkami, śmietaną czy mąką. Produkty zbożowe powinny stanowić podstawowe źródło energii w diecie człowieka gdyż dostarczają węglowodanów złożonych, błonnika pokarmowego oraz białka roślinnego. Trzeba również ograniczyć spożycie soli, które nie powinno przekraczać dziennie 5 - 6g (1 płaska łyżeczka do herbaty). Ważna jest regularność posiłków - trzeba jeść 5 razy dziennie, co 3-4 godziny, aby nie dopuszczać do napadów głodu. Kolację jemy 2 godziny przed snem i nie można zapominać również o 1,5-2 l wody dziennie.Pozdrawiam.

0

Witam!
Dokładne, indywidualne zalecenia żywieniowe mogą być podane po zebraniu wywiadu żywieniowo-chorobowego. Wstępnie zachęcam do przestrzegania zasad racjonalnego żywienia, które podam poniżej.
1. Codzienna aktywność fizyczna i odpowiednia dieta pomaga w zachowaniu pełni zdrowia i kondycji.
2. Podstawą prawidłowej diety jest różnorodność spożywanych produktów. Należy spożywać 4 – 5 posiłków dziennie w odstępach nie dłuższych niż 4 godziny. Dzień powinno rozpoczynać śniadanie.
3. Pełnoziarniste produkty zbożowe (np. chleb razowy, chleb pełnoziarnisty, grube kasze, ryż brązowy) powinny być dla głównym źródłem energii w codziennej diecie.
4. Codziennie należy spożywać warzywa i owoce. Zalecana jest przewaga warzyw nad owocami.
5. Każdego dnia co najmniej dwa razy zaleca się spożywanie mleka i jego przetworów tj. jogurty, kefiry, sery twarogowe.
6. W diecie powinny zostać ograniczone tłuszcze zwierzęce (smalec, tłuste mięsa). Dozwolone są tłuszcze roślinne (tj. olej rzepakowy, oliwa z oliwek).
7. Źródłem białka w diecie powinny być: mięso drobiowe, ryby oraz nasiona roślin strączkowych np. soja, groch, fasola. Należy ograniczyć spożycie tłustego mięsa czerwonego.
8. Przeciwwskazane jest spożywanie dużej ilości soli i słodyczy (źródła „pustych” kalorii).
9. Należy pić wystarczającą ilość płynów– około 1,5-2 litrów dziennie.
10. Należy ograniczyć lub wykluczyć spożywanie alkoholu.
Po przepisy i wskazówki dietetyczne zapraszam również na moją stronę http://diet-coaching.xaa.pl/ ;
Pozdrawiam, dietetyk Patrycja Sankowska

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty