Proszę o interpretacię wyników badania rezonansu magnetycznego

Badanie tomografii rezonansu magnetycznego kręgosłupa l-s wykonane na odcinku th10-s3, sekwencji TSE, CISS, w obrazach T1 i T2-zależnych wskazuje symetryczne wypukliny pierścieni włóknistych krążków międzykręgowych L4/L5 i L5/S1 o szerokości do 3mm, modelujące worek oponowy, sięgające w kierunku otworów międzykręgowych i mogący powodować dyskretny ucisk korzeni nerwów rdzeniowych. Wymiar strzałkowy kanału kręgowego jest na w/w poziomach umiarkowanie zmniejszony do 13-13,4 mm, na pozostałych poziomach lędźwiowych wynosi 15,5-17 mm.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Wykonane u Pani badanie rezonansu magnetycznego wykazało obecność średniego stopnia zmian zwyrodnieniowych, najbardziej zaawansowanych na poziomie między czwartym, a piątym kręgiem lędźwiowym oraz między piątym kręgiem lędźwiowym, a pierwszym kręgiem krzyżowym. Nie napisała Pani nic o objawach, jednak takie zmiany mogą powodować bóle tego odcinka kręgosłupa z promieniowaniem do kończyn dolnych, drętwieniem tych kończyn, osłabieniem czucia, a przypadku narastania zmian zwyrodnieniowych może dojść także do osłabienia siły mięśniowej. Na szczęście u Pani nie ma jeszcze bardzo zaawansowanych zmian z uciskiem na rdzeń kręgowy.

Jednak jeśli taki wynik pozostawi się bez interwencji, to zmiany będą narastać wraz z upływem lat. Postępowanie w przypadku zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa obejmuje leczenie przeciwbólowe (doraźne, ograniczone do minimum, bo nie poprawia sytuacji miejscowej, a jedynie uśmierza ból niosąc przy tym poważne działania niepożądane, jak np. uszkodzenie błony śluzowej żołądka). Pozostałe metody leczenia to rehabilitacja i fizykoterapia oraz leczenie operacyjne. Prawdopodobnie w Pani przypadku leczeniem pierwszego wyboru będzie rehabilitacja i fizykoterapia (konieczne jest regularne wykonywanie w warunkach domowych ćwiczeń zaleconych przez rehabilitanta). O operacji decyduje neurochirurg, biorąc pod uwagę objawy występujące u pacjenta oraz wynik rezonansu magnetycznego. Zwykle leczenie operacyjne stosuje się u pacjentów, u których występują istotne odchylenia w badaniu neurologicznym (np. osłabienia siły mięśniowej czy zaburzenia zwieraczowe) oraz duże nieprawidłowości w badaniu rezonansu.