Proszę o interpretację wyniku z rezonansu magnetycznego

Badanie MR kręgosłupa L-S wykazuje ubytek sygnału w blaszce łuku S1 i w mniejszym stopniu L5 po prawej stronie. Stycznie do worka oponowego po stronie prawej widoczny wąski obszar tkankowy, sięgający pogrubianego korzenia rdzeniowego S1, z objawami bardzo słabego wzmocnienia kontrastowego, co najprawdopodobniej odpowiada bliźnie pooperacyjnej. Niewielkiego stopnia płaska, centralna protruzja krążka międzykręgowego L4/L5, z ogniskiem uszkodzenia odwodowych partii pierścienia włóknistego. Protruzja wypełnia przednią przestrzeń nadoponową. Korzenie rdzeniowe nieprzemieszczone. Odwodnienie ww. krążków, z przewagą L5/S1. Względna ciasnota kanału na poziomie L4/L5. Odcinkowe pogrubienie wiązadeł żółtych na poziomie L4/L5.Stożek rdzeniowy jednorodny. Czy to wymaga operacji? Pozdrawiam.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Wynik rezonansu magnetycznego najlepiej interpretuje się, znając całą historię choroby pacjenta. Nie podała Pani, czy jest Pani już po jednej operacji kręgosłupa lędźwiowego (opis badania zawiera taką sugestię). Jeśli tak jest, to przeprowadzenie kolejnej operacji jest dużo trudniejsze technicznie i wiąże się z większym ryzykiem niepowodzenia, ze względu na trudne warunki związane za zmianami w tym obszarze wynikającymi z poprzedniej operacji.

W przytoczonym przez Panią opisie rezonansu magnetycznego uwidoczniono zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa o średnim nasileniu, najbardziej zaawansowane na poziomie między czwartym a piątym kręgiem lędźwiowym, na szczęście bez ucisku na korzenie rdzeniowe. Decyzję o leczeniu operacyjnym podejmuje neurochirurg, biorąc pod uwagę objawy występujące u pacjenta oraz wynik badania rezonansu magnetycznego. Zwykle rozważa się wykonanie zabiegu operacyjnego w tych przypadkach, w których występują istotne objawy neurologiczne (np. niedowład kończyny dolnej czy zaburzenia zwieraczowe) czy bardzo zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe w badaniu rezonansu magnetycznego. W pozostałych przypadkach stosuje się rehabilitację i fizykoterapię.