Proszę o interpretację wyników MR szyjnego

Spondylosis deformans cerwicalis prolapsus nuclei pulposi c5-c6 et c6-c7 paramediales ad sin protrusio pposterioris disci intervertebralis c4-c5. Kobieta, lat 52, pracownik umysłowy.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Przytoczony opis badania rezonansu magnetycznego wskazuje na występowanie nasilonych zmian zwyrodnieniowych w kręgosłupie szyjnym. Uwidoczniono przepukliny krążka międzykręgowego między 5 a 6 i 6 a 7 kręgiem szyjnym oraz wypuklinę krążka międzykręgowego na poziomie między 4 a 5 kręgiem szyjnym. Przepukliny są zmianami bardziej zaawansowanymi niż wypukliny. Wszystkie te nieprawidłowości powstały wraz z upływem lat, głównie w wyniku przeciążenia kręgosłupa. Opis, który Pani przytoczyła, jest bardzo skrótowy, nie pokazuje, czy jest ucisk na korzenie nerwowe, nerwy czy rdzeń kręgowy. W przypadku takiego wyniku badania rezonansu magnetycznego kręgosłupa szyjnego można spodziewać się objawów takich jak: zawroty głowy, drętwienie, zaburzenia czucia czy osłabienie siły mięśniowej kończyn górnych. Wskazana byłaby konsultacja u neurologa, lekarza rehabilitacji i neurochirurga.