Przyczyny uporczywego porannego kaszlu od lat

Witam serdecznie! Jestem kobietą, mam 43 lata i uporczywy problem. Mianowicie chodzi o poranny kaszel, który ustępuje w ciągu dnia, występuje codziennie, a szczególnie nasila się zimą i wczesną wiosną. Trwa to już ok. 6 lat. Uprzejmie proszę o poradzenie, jakie są możliwości chorób, czy może to być astma oraz, jakie badania warto wykonać, aby się przekonać, co mi dolega. Dodam, że nie palę tytoniu - nie jestem nawet bierną palaczką, pracuję w biurze, ćwiczę. Pozdrawiam, Magdalena.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Poranny kaszel jest zwykle sposobem na eliminację nagromadzonej w nadmiarze przez noc wydzieliny. Może być związany z infekcją dróg oddechowych. Zarówno ostrą, jak i przewlekłą. Suchy poranny kaszel może pojawiać się w przebiegu astmy oskrzelowej. Zwykle towarzyszy mu spadek parametrów badanych podczas spirometrii. Powinna Pani zgłosic się do poradni pulmonologicznej w celu diagnostyki problemu.