Pytania dotyczące chemioterapii

Witam. Mam pytanie - W jakich sytuacjach konieczna jest chemia ogólna ? czy można ją zrobić tzw. profilaktycznie? I czy po pierwszej chemii zawsze wypadają włosy ? Czy są przypadki, że chemia może zniszczyć całkowicie guz? czy tylko guzy przerzutowe?

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, chemioterapia jest leczeniem agresywnym, mającym na celu wyleczenie choroby nowotworowej, nie jest leczeniem stosowanym profilaktycznie (przed rozpoznaniem choroby), ale w przypadku niektórych chorób nowotworowych stosuje się ją w celu uzupełnienia leczenia operacyjnego lub radioterapii. Rokowania i możliwości całkowitego wyleczenie zależą od konkretnego narządu objętego chorobą nowotworową, a także od zaawansowania choroby. Również fakt wypadania włosów nie jest regułą, zależy od dawki i rodzaju stosowanego preparatu (a te zależą od choroby i jej zaawansowania).