RTG cyfrowe zęba w ciąży

Witam. Czy będąc w 25 tygodniu ciąży można wykonać zdjęcie cyfrowe rtg jednego zęba? Czy to prawda, że promieniowanie jest w tym badaniu mniejsze o 90% w porównaniu ze standardowym rtg? Czy w tej sytuacji można uznać je za bezpieczne dla płodu? I czy przy takim badaniu również stosuje się ołowiany fartuch ochronny?

Aleksander Ropielewski

Jeżeli są wskazania do wykonania badania to przeprowadza się ja mimo ciąży. Stosuje się zwiększone środki ochrony.

Renata GrzechociĹska

Witam.
Różnica pomiędzy zdjęciem klasycznym a cyfrowym polega głównie na sposobie ich wywoływania. W zdjęciu cyfrowym możliwe jest późniejsze korygowanie obrazu za pomocą komputera na klasycznej nie ma takiej możliwości. Jest to badanie z użyciem promieni RTG dlatego nie należy wykonywać go w ciąży, pozostawić taką możliwość jedynie kiedy korzyści z wykonanego badania przeważają nad ryzykiem dla płodu.
Pozdrawiam