Ryzyko ciąży przy przerwaniu przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych

Mam 22 lata, brałam 2 miesiące tabletki antykoncepcyjne, po czym przerwałam, ponieważ miałam bóle głowy i nudności. Moje pytanie brzmi: czy w 6 dniu cyklu, czyli 2 dni po krwawieniu z odstawienia, mogłam zajść w ciążę. Dodam jeszcze, że miałam zawsze 28-dniowy cykl, dzisiaj jest 29 dzień, a miesiączki nie mam.

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Działanie antykoncepcyjne tabletek utrzymuje się przez 7 dni po ich odstawieniu.

Rozumiem, że dni cyklu liczy Pani nie od ostatniej tabletki, a od pierwszego dnia krwawienia. Czyli potencjalny moment zaplodnienia miał miejsce ok. 9-10 dni po ostatniej tabletce. W takiej sytuacji ciąża jest możliwa, zwłaszcza, że po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych dochodzi do zjawiska wręcz zwiększonej płodności (stąd ciąże mnogie). Długość cykli przed rozpoczęciem przyjmowania tabletek nie ma w tym przypadku znaczenia.

Sugeruję wykonać test ciążowy (wiarygodny wynik można uzyskać już 10 dni po zaplodnieniu) i (ewentualnie) wizytę u ginekologa.