Schorzenie Scheuermanna odcinka lędźwiowego
Szanowny Panie Doktorze,mam dolegliwość określoną schorzeniem Scheuermanna odcinka lędźwiowego.Chciałbym zapytać czy z taką dolegliwością mogę trenować na siłowni? Jakie są przeciwwskazania?Czy takie ćwiczenia jak martwy ciąg,przysiad z obciążeniem,podciąganie na drążku są niewskazane?Badanie tk wykazało: dyksretne klinowe obniżenie wysokości trzonu L1,nierówne obrysy blaszek granicznych trzonów L1/L2 z guzkami Schmorla, guzki widoczne również na Th12,L2,L3 od strony dolnych blaszek granicznych.

MĘŻCZYZNA, 24 LAT ponad rok temu
Co jeść przy dolegliwościach ze strony układu ruchowego?
Twój układ ruchowy daje Ci w kość? Pokonaj to... dietą. Sprawdź, co warto jeść, aby kręgosłup nie bolał. Dietetyk kliniczny podpowiada, na jakie produkty warto zwrócić uwagę.
Witam,
Leczenie choroby Scheuermanna polega przede wszystkim na fizykoterapii i kinezyterapii jednak ćwiczenia siłowe, bezpośrednio obciążająće odcinek piersiowo-lędzwiowy kręgosłupa nie są wskazane. Mogą doprowadzić do pogłębienia zmian.
Pozdrawiam,
dr n.med. Szymon Kujawiak
Specjalista w Ortopedii i Traumatologii
Narządu Ruchu