Schudnąć 3-4 kg - jak to zrobić?

Witam. Mam 19 lat, 169 cm i ważę 57,5 kg. Od czerwca ubiegłego roku stosowałam dietę proteinową, dzięki której schudłam do września 10 kg - od 65 do 55. Od jakiegoś miesiąca 2,5 kg "nagle" wróciło. Przez cały czas po zakończeniu poprzedniej diety jadłam w miarę normalnie, oczywiście nie tyle, co przed jej rozpoczęciem, ale nie odmawiałam sobie słodyczy, fast foodów itp. Waga stała w miejscu, dopiero ostatnio skoczyła. Nie chciałabym, aby nastąpił efekt jo-jo, więc już teraz chciałabym powrócić do wagi 55 kg. Jak najlepiej i najzdrowiej tego dokonać? Z góry dziękuję bardzo za odpowiedź.
19 LAT ponad rok temu

Witam!

Przede wszystkim chciałam zaznaczyć, iż dieta nie jest Pani potrzebna. Pani BMI wynosi 20,17 (norma 18,5-25). Dlatego też nie powinna się Pani odchudzać.

Odnośnie ewentualnych zagrożeń związanych ze stosowaniem diety proteinowej może Pani przeczytać w artykule: http://portal.abczdrowie.pl/dieta-proteinowa.

Myślę, że warto byłoby postawić na kształtowanie sylwetki poprzez aktywność fizyczną. Będzie to dobre nie tylko dla sylwetki, ale i dla zdrowia.

Zalecałabym spożywanie 5 posiłków dziennie:
- śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
- II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem. Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły. Nie można zapominać o śniadaniu. Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli. Należy dokładnie żuć każdy kęs. Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.

Zalecam unikanie spożywania potraw smażonych, tłustych. Konieczna będzie rezygnacja z żywności typu fast food, słodyczy, cukru. Zamiast kolorowych napojów gazowanych polecam picie wody niegazowanej, herbaty zielonej, czerwonej, czarnej. Soki owocowe dobrze jest rozcieńczać wodą. Korzystne będzie zrezygnowanie ze słodzenia herbaty. Zupy nie powinny być zabielane. Należy zrezygnować z tłustych sosów.

Dobrym pomysłem mogą być sałatki i surówki. Należy jednak wystrzegać się dużych ilości kalorycznych dodatków: awokado, grzanek, sosów, orzechów. Trzeba pamiętać o umiarze. Kalorycznym dodatkiem będzie również majonez, stąd nie polecam jego dodawania. W ramach przekąsek można jeść sałatki owocowe z dodatkiem jogurtu naturalnego, musy owocowe, koktajle na bazie odtłuszczonego mleka/kefiru/maślanki i owoców, jogurty, owoce, warzywa, batony zbożowe.

Piramidę Zdrowego Żywienia znajdzie Pani na:http://www.izz.waw.pl.

Proszę także odwiedzić www.abccwiczenia.pl.

Pozdrawiam